Szafki podumywalkowe – sprawdź jak uniknąć błędów!

Alternatywą, po jaką sięgają zwłaszcza architekci niekonwencjonalnych, designerskich łazienek, są czarne szafki pod umywalkę, często wykończone na wysoki połysk. Dowiedz się więcej o właściwym doborze szafki!
Forma szafki uwarunkowana jest od umywalki. Ogólnie można wyznaczyć dwa typy: z umywalką nablatową albo umywalką nasadzaną na szafkę. Poza względami praktycznymi równie ważny jest styl szafki. Winna być ona dobrana formą a także odcieniem do reszty wyposażenia łazienki. Warto też postawić na sprawdzone kontrasty – jeżeli ściany są barwne, to można się zdecydować na jasne albo ciemne meble. Wbrew pozorom jeden kolor w łazience może być nieco nudzący. Do jasnej umywalki pasuje szafka w tym samym odcieniu albo czarna czy w naturalnym odcieniu drewna. Takie połączenie jest też polecane przez wielu producentów. Ale jeśli ktoś lubi eksperymenty, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skusić się na mniej oczywiste połączenia. Na rynku są dostępne modele klasyczne, rustykalne oraz bardziej innowacyjne. Ważną decyzją jest określenie czy nasze nowe meble łazienkowe będą stać swobodnie na podłodze czy może mają być zawieszone na ścianie. Dla miłośników nietypowych rozwiązań: w roli szafki pod umywalkę – luksusowa ciemna konsola z estetycznie toczonymi nóżkami.

Urządzając swoją łazienkę, uwagę zwrócić należy nie jedynie na elementy instalacji łazienkowej takie, jak kabina prysznicowa lub umywalka, lecz także na szafkę pod umywalkową, jakie pomieści wszelkie konieczne środki higieny czy kosmetyki.
Szafki podumywalkowe oferują dużą liczbę praktycznych szuflad oraz schowków, tak, żeby każda rzecz posiadała swoje miejsce. Dodatkowo mają oryginalne, atrakcyjne wzornictwo a także ciekawe kolory – w propozycji producentów wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie szafkę odpowiednią do swojej aranżacji łazienki. Korzyścią tego elementu urządzenia jest fakt, że niejednokrotnie pojedyncza szafka podumywalkowa bywa tak pojemna, że nie potrzebujemy kupować pełnego kompletu mebli. To rozwiązanie idealne, szczególnie do toalet o niewielkich powierzchniach bądź np. toalety dla gości. Przy doborze mebli do toalety warto wybierać egzemplarze kolorowe – szafki w barwie pomarańczy cz błękitu, co dzień będą nastrajać pozytywnie. Zazwyczaj to właśnie szafka pod umywalkę z blatem jest miejscem, na którym umieszcza się mydelniczkę bądź dozownik do mydła – nie robi się tego obok, zatem wybierając szafkę warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmą wyposażenia dodatkowe. Gdy nasza toaleta jest niewielka, warto zdecydować się na szafkę pod umywalkę. Winna być ona także estetyczna i wyglądem pasować do wyglądu naszej toalety, lecz również funkcjonalna, a konkretnie rzecz mówiąc – pojemna. Dopasowując tego typu szafki, należałoby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są zrobione – powinien być on bowiem niewrażliwy na wilgoć. Należałoby również zwrócić uwagę czy powierzchnia naszych mebli łazienkowych została wykończona w sposób trwały. Istotne będą również wymiary naszej szafki. Bez wątpienia obecnie króluje połysk, który zachwyca swym wyglądem. Biel frontów kontrastuje z drewnopodobnym dekorem korpusu. W przypadku szafek na umywalki podblatowe zwykle nie montuje się w nich szuflad, ponieważ znajdowałyby się bardzo nisko, natomiast są od tego wyjątki. Dosyć często natomiast szafki pod umywalki z niskimi syfonami posiadają szuflady w wyższej części. To dobre rozwiązanie, bo z szuflady łatwiej jest korzystać, aniżeli z niskiej, ale relatywnie głębokiej półki. Podczas wybierania szafki łazienkowej pod umywalkę należałoby również zadbać o to, żeby posiadała ona właściwą wnękę na stopy – wieczne uderzanie palcami stopy o blat szafki niewątpliwie nie dostarcza miłych wrażeń oraz po jakimś czasie może już być trochę drażniące. Szafka do ubikacji ze wbudowaną wnęką na stopy spowoduje, iż wnętrze zyska na funkcjonalności, a wykonywanie codziennych prac higienicznych stanie się wyjątkowo komfortowe. Przeważnie wybierany jest wariant z umywalką nakładaną na szafkę. Producenci mebli a także armatury często proponują gotowe zestawy. Dzięki temu rozwiązuje się problem, czy szafka pasuje do umywalki. Kupując szafkę osobno, należy ją idealnie dobrać do umywalki. Dużo większe pole manewru umożliwia umywalka nablatowa. Jeśli jest nieduża, szafka może być dłuższa a także szersza. Wówczas obok umywalki można zamontować podręczne kosmetyki albo szczoteczki do zębów. To również sposób na lepszą, bardziej efektywną aranżację.