Stelaże podtynkowe – czemu warto w nie zainwestować?

Moim zdaniem remontując ubikację od postaw warto postawić na stelaż podtynkowy w miejsce klasycznego kompaktu. Dla mnie kluczowym faktem jest Design oraz praktyczność – czytaj dalej.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji ukrytej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni bezpieczne, odpowiednio wytrzymałe, a także – podnoszące atrakcyjność a także praktyczność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego wyglądu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, aby móc cieszyć się taką właśnie toaletą, należy najpierw wybrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to potężne wydatki, dyskomfort a także przede wszystkim stres, jakiego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej oryginalny stelaż (płytki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, że w większości przypadków większy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem a także praktycznością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zainstalowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po ukończeniu zabudowy, może dostarczyć nam sporo kłopotów. Wybór określonej wielkości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża klawisz będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości oraz zalety, co świadczy o potrzebie dobrania go do indywidualnych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwolą na ukrycie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym także spłukujących. Widoczne pozostają wyłącznie klawisze spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach.
Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Dodatkowo ich zastosowanie w łazience jest wyjątkowo estetyczne a także efektywne. Umieszczenie podwieszanej miski WC czy bidetu daje poczucie większej przestronności wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zachowanie czystości zarówno samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu. Dobierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają porównywalnie i łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – dedykowane są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej urządzone są w profesjonalne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Warto zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też zastosować płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki większej trwałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć potrzebne w toalecie półki lub możemy stworzyć wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować a także obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w średnich toaletach.