Schody drewniane – czy to dobry pomysł?

Schody dobrze wpisują się w aranżacje współczesnego domu. Należałoby przed ich zakupem przygotować analizę oraz dopapsować projekt, jaki zaspokoi nasze wszystkie wymagania.
Schody drewniane są elementami domku ułatwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą stanowić konstrukcję samonośną czy zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do wykonania schodów najczęściej stosuje się drzewo krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, luksusowe schody powstają z drewna egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niesamowicie ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe i wodne. Pierwszy wariant jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak także błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest zdecydowanie bardziej efektowny i pasuje do eleganckich, współczesnych pomieszczeń, należy jednak pamiętać, że każde porysowania i wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, częstokroć ułomne, a także dzieci. Z jednej strony budowa musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z innej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

W sferze aranżacji mieszkań praktyczne rozwiązania częstokroć są najlepsze a także zapewniają najbardziej spektakularne efekty. Powyższe stwierdzenie sprawdza się perfekcyjnie w tematyce schodów wyprodukowanych z drzewa.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy architekta pomieszczeń, który ułatwi zaaranżować optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość oraz solidność, więc do realizacji naszych schodów należy dobrać solidne drewno suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny materiał będzie należycie trwały i odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Szczególnie polecam schody z drzewa dębowego a także bukowego, jakie charakteryzują się wyjątkową twardością, wytrzymałością i odpornością na wycieranie. Wartą polecenia ofertą są również schody jesionowe, które praktycznie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się dodatkowo ciekawym ubarwieniem a także prążkowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu i rozmiarów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie kosztowne może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego lub sosnowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie dobrze prezentują się w pomieszczeniach współczesnych. Wybierają schody do naszego domu trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Design całej kompozycji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają optycznie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają pomieszczeniu unikalnego klimatu, zatem warto w nie zainwestować.