Ogrzewanie podłogowe – innowacja w twoim mieszkaniu!

W niektórych przypadkach całkowita zdolność grzewcza, którą może dostarczyć ciepła podłoga, może okazać się niewielka do zabezpieczenia strat ciepła w pomieszczeniu. Posadzka nie może być przesadnie gorąca, ponieważ idąc po niej, odczuwalibyśmy dyskomfort. Aby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić określony formularz. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy osiągnąć a także odpowiednio określa sposób rozpatrywania roszczeń, żeby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego prawidłowym użytkowaniu oraz serwisowaniu. Jak sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed otwarciem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest za małe to objaw, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym elementom instalacji lub w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności wykonania dobrego planu a także szczególnie dokładnego wykonania czynności montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego naprawienia czy zmodernizowania, ponieważ wymagałoby to zdemontowania podłóg a także izolacji oraz wiązałoby się z ogromnymi wydatkami. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy konieczne jest wykonanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka dobrze się połączyła oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy również odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można przystąpić do stawiania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzają się posadzki z kamienia oraz posadzek ceramicznych – materiałów, które dobrze przewodzą ciepło. Dodatkowo materiały użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych certyfikatów i muszą sprawdzać się w wysokiej ciepłocie. Ze względu na dużą ilość wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z pomocy wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest nieprzyjemne i pewnie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma głębszego celu, ponieważ jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym pokoju. Osoba odpoczywająca z głową blisko pół metra ponad ziemią nie jest w stanie wyczuć, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej snu. Zatem też zestawienie pompy ciepła albo kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo efektywne pod względem oszczędności w produkcji energii oraz jej późniejszego wykorzystania. W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy dedykowanych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do ogólnej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas możliwość wyboru.