Oczko wodne – najważniejsze zagadnienia!

Efektownie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Warto zadbać o szczegóły, gdyż to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być specjalistą, by samodzielnie wykonać oczko – czytaj dalej!
Zanim ruszymy z budową należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od ustalenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo liną, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować model i wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Przemyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Światło oczka wodnego można przygotować w postaci lamp stacjonarnych umieszczanych na brzegu albo jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem problemu może stanowić rozłożenie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, pośród krzewów, które zapewnią przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także odpowiednie ochronienie foli – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy również użyć zapór kapilarnych dla kłączy a także folii zabezpieczających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest szybko możliwa w ogrodzie zwykłej wielkości. Nie będzie to natomiast staw kąpielowy, ale idealne miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorkiem.
Wielkość oczka powinna być dobrana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar należałoby wybrać tak, aby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz użyć do uformowania wzniesień, na których umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w własnym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe a także zapobiegają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której rozłożyste liście utrudniają dostęp światła do podłoża stawu, a tym samym zapobiegają rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można również rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także zmniejszają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza ważne, jeżeli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku dobrym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze brzegi zbiornika wodnego płotkiem czy murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem używania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób sporządzić tylko małe oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój i mikroklimat, ponieważ nawilżają powietrze oraz daje orzeźwiającą świeżość w upalne letnie dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umieszczone w centralnym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, aby staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie szczególnie pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury brzegów.