Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Dom energooszczędny to zdecydowanie lokata na lata. Natomiast patrząc na taką lokatę z perspektywy czasu sam musisz sobie odpowiedzieć czy to się opłaca.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez kilka miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy światło i wszelkie wyposażenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed cały rok. Dom pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, że eksploatacja domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie napawa się dużą popularnością. Spowodowane jest to wielkimi kosztami finansowymi, jakie na samym wstępie musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze opracowanym a także wykonanym domu pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych kwalifikuje się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym budynkiem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy aniżeli dom standardowy.

Cena domku energooszczędnego ciągle wzrasta, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, iż domy budujemy zwykle na długie lata a także dla wielu pokoleń. Jeśli dzisiaj zainwestujemy, to w perspektywie czasu jego mieszkańcy będą ponosić niższe koszty eksploatacji.
Identycznie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne mają mniejsze zużycie energii, ogrzewania i gorącej wody. Rezultat uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, bądź przemyślanemu planowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne oraz jego ciepło. Na uwagę zasługuje również zastosowanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na pozyskiwanie ciepła z powietrza wydostającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po paru latach. W obiektach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba również liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, iż konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z bardzo wytrzymałymi fundamentami i posadzką umożliwi osiągnąć fantastyczne parametry termiczne ścian. Żeby zredukować zużycie mocy, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, często wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i kształt domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Sprowadza się to szczególnie do domków z drewna i tych z bali, które bardzo często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym wyrażeniem. Dobry budynek to taki, jaki jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależny jest od regionu, w którym budujemy.