Ciekawe pomysły na kominek w twoim salonie!

Nie bez powodu buduje się w niektórych wnętrzach, bez szansy instalacji kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – atrapy kominkowe lub kominki gazowe. Stanowi to polubowne rozwiązania dla tych, którzy pragną mieć w swoim salonie chociażby ułamek owego urokliwego wyposażenia.
Planując salon z kominkiem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad wyglądem, w jakim ma być urządzone lokum. Przeważnie decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli lub cegły lub z wyrobów poświęconych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o jednakowo odpowiedni kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie podstawową dekoracją pomieszczenia, bądź też będzie się w nie wtapiał. Warto też pamiętać, że wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zamontować zarówno we mieszkaniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ogromne znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma także wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują kominki zamocowane do ściany, kominy dwustronne lub narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne wykonanie osłony kominka, prócz naturalnego kamienia możemy dobrać także praktyczną, lecz niezwykle efektowną cegłę albo oryginalne kafle, jakie wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w mieszkaniu jest podkreślona przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy albo odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Komin często umieszcza się również przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką zazwyczaj umyka najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Ponadto takie podejście umożliwia wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niektóre obudowy kominka umożliwiają nam aranżować mieszkanie. Chociażby, na przykład w okresie kiedy go nie używamy, możemy przystroić go dużymi świeczkami, które będą wspaniale wyglądać oraz tworzyć klimat całego mieszkania w tymczasowym zastępstwie gorącego ognia.
Warto zawsze pamiętać, iż powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z lżejszych odcieni drzewa – lub użyć ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy także pamiętać, że kominki opalane drzewem potrzebują pomieszczenia na gromadzenie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o żar, zaś to wiąże się z potrzebą znoszenia drzewa. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie składowania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, trzeba mieć na uwadze, że jego wykończenie winno współgrać ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy design nowoczesny lub klasyczny, kominek może być kluczowym punktem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ułożenie względem siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor oraz kominek blisko siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje estetyczny chaos. Architekci wnętrz sugerują ulokowanie komina oraz telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak aby projekt salonu stanowił spójną całość. Bezpieczne a także przyjemne w eksploatacji są także kominki elektryczne Podobnie jak urządzenia ekologiczne nie wymagają podawania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przykładzie jednak nie dochodzi nawet do powstania płomienia.