
Decydując się na projekt domku z kolekcji domów tanich w konstrukcji, ogranicza nas powierzchnia domu, ponieważ wydatek konstrukcji zależy przede wszystkim od stopnia jej skomplikowania, a nie gabarytów. Istotnie należy myśleć, że wybudowanie budynku o powierzchni blisko 100 m2, wymaga sporego terenu.
Natomiast kupny plan powinniśmy przystosować do terenu, co tworzy kolejne koszty. Szacunkowy koszt doprowadzenia domku do stanu pierwotnego zamkniętego wynosi ok. 142 000 zł. W mojej ocenie ekonomicznie będzie wybrać dom parterowy, bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym. Projekty budynków o dużej powierzchni wykraczającej 150 m2 dedykowanych dla dużych rodzin czy na duże podmiejskie projekty są jeszcze droższe.
Rozważając projekty domów na daną działkę pod kątem formalnym, potrzebujemy wypisu z MPZP lub określonych dla działki wymogów zabudowy a także mapy zasadniczej, z której możemy wyczytać kształty posiadłości, kształt dróg i sąsiedztwo działki. Przedstawione powyżej etapy niekoniecznie muszą iść w takiej chronologii jak zostały napisane, np. prace na zewnątrz można wiązać z tematami wewnątrz, jak jednocześnie z przygotowaniem instalacji wewnętrznych. Jak dokładnie tego nie przeanalizujemy musimy liczyć się z potencjalnymi dodatkowymi kosztami, które zaczną się pojawiać podczas budowy domu. Podstawowymi niebezpieczeństwami dla domu w trakcie jego tworzenia są czynniki atmosferyczne oraz pracownicze. Do wyboru masz kupno gotowego schematu domku lub wykonanie nowego, całkowicie odpowiadającego twoim oczekiwaniom. Warto również przeanalizować kwestię poddasza, gdyż jego brak pozwala zrezygnować z kosztownego stropu i znacznie ograniczyć koszty domu. Poza powyższymi elementami, w kosztorysie musimy uwzględnić wydatki powiązane z dopełnieniem formalności.
Poza przygotowaniem fundamentów, budowa nie wymaga wykonywania żadnych mokrych prac, dzięki temu budynek szkieletowy możemy wykonać o dowolnej porze roku. Domek z bali to nie jedynie model budownictwa to przede wszystkim sposób na mieszkanie w zgodzie z fauną oraz środowiskiem. Konstrukcja domku z takim systemem wymaga od przedsiębiorcy samodzielnej pracy oraz organizacji budowy. Nie zapominajcie, że to domek z drewna i jego cena, jeśli wybiera się adekwatną, doświadczoną firmę nie jest tania przynajmniej dla mnie.
Kosztorys budowlany, który można zakupić wraz z schematem domku jest przygotowany po to by ułatwić Ci cały proces inwestycyjny. W takim budynku aż chce się zamieszkiwać, bowiem jest przede wszystkim naturalny, naturalny a także z oryginalnym klimatem. Po załatwieniu wszelkich formalności możemy już przystąpić do rozpoczęcia określonych prac budowlanych. Od doboru materiału budowlanego i precyzji przy murowaniu ścian zależą w dużej mierze parametry termiczne lokalu. Gdy teren wokół domu nie zostanie dobrze uformowany oraz woda nie znajdzie ujścia – może dojść do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu.
Należy liczyć się z większym kosztem budowy niż gdybyśmy mieli budować własnymi siłami, jednak doświadczona, profesjonalna ekipa budowlana wykona domek bezproblemowo a także bez drogich błędów. Dlatego wybierając projekt domku warto dobrze odpowiedzieć na pytanie wielkość budynku i wykonać analizę potrzeb. Jednak przymierzając się do budowy własnego domu możemy opierać się na szacunkowych kosztach inwestycji. Należy też pamiętać, że dług na budowę domu różni się od kredytu zaciąganego na zakup na przykład motocykla a także jest zobowiązaniem na długie lata.