Brodziki prysznicowe – czy to dobry pomysł?

Większość osób ceni sobie bardziej wannę aniżeli typową kabinę z brodzikiem. W obiektywnej ocenie zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety – czytaj więcej.
Ważne jest także, żeby brodzik służył nam przez dłuższy czas. Warto dlatego zastanowić się nad materiałem, z jakiego jest zrobiony. Najpopularniejsze i często wybierane są brodziki akrylowe. Są lekkie, oraz w przypadku podłoża styropianowego również wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie sprawia kłopotów. Cechy akrylu pozwolą dodatkowo na zachowanie blasku oraz trwałego koloru. Akryl posiada niezwykle gładką powierzchnię z niewielkim poślizgiem, bardzo dobrze redukuje hałas spadającej wody i posiada stabilny kolor. Innym ciekawym surowcem, z którego tworzy się brodziki, jest lany marmur. Brodziki stworzone z lanego marmuru są niezwykle trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia. Stanowi to surowiec pochodzący z mieszaniny sproszkowanych minerałów i żywic polimerowych. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie ma mikroskopijnych porów, nie wchłania zatem pyłów, a co za tym idzie nie rozkładają się na nim bakterie ani grzyby. Ponadto jest przyjemny w dotyku, bowiem utrzymuje temperaturę otoczenia. Brodziki głębokie natomiast mają tę właściwość, że mogą posłużyć także do wielu innych celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, gdyż ich poboczne zastosowanie to wanna dla maluchów. Można w nich również wykonać niewielkie pranie manualne. Dodatkowym pozytywem głębokiego brodzika może być narożne siedzenie. To ułatwia kąpiel nie tylko dzieciom, ale także osobom starszym. Warto zastanowić się natomiast nad barwą brodzika, ponieważ kolor biały nie jest jedyną możliwą propozycją. Niezwykle modne są brodziki konglomeratowe kolorowe – czarne, zielone albo ciemne. Odpowiednio dostosowany brodzik prysznicowy harmonijnie dopełnia urządzenie łazienki, i jednocześnie gwarantuje najwyższy komfort podczas kąpieli. Jeżeli chodzi kształty, nasz wybór jest duży. Zakupimy bowiem zarówno brodziki prostokątne oraz kwadratowe, jak i półokrągłe, okrągłe i narożne.

Planując przestrzeń kąpielową w łazience warto wziąć pod uwagę to, jaką dokładnie przestrzeń możemy na nią przeznaczyć. Wykonując taką analizę będziemy mogli odpowiednio wybrać rozmiar brodzika!
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak wielki koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najważniejsza jest dla nas wszechstronność, ciepło a także cicha praca (najtrafniejszym wyborem będzie wówczas brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim trwałość oraz prostota pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W przypadku brodzików zbudowanych z akrylu wiele osób ma obawę o ich odporność. Nawet, jeśli podczas powszechnego użytkowania na brodziku pojawią się rysy albo odpryski, możemy je w dość krótkim czasie zakryć. Wystarczy wykorzystać płynny akryl bądź specjalistyczne produkty do naprawy. Brodziki półokrągłe używane są w mniejszych łazienkach. W dużych możemy pozwolić sobie na szerszą kabinę, z brodzikiem kwadratowym albo prostokątnym. Ostatnio popularne stały się brodziki o niewielkiej wysokości, tzw. niskie, wystające zaledwie parę cm nad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają łazience innowacyjnego charakteru i są odpowiednie do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa błyskawicznie a także nie wylewa się z brodzika na podłogę. Niskie brodziki to wspaniała opcja dla osób lubiących modernistyczny wygląd. Należałoby jednak pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne wymiary montażowe rozważanego syfonu oraz co się z tym wiąże, potencjalną konieczność zbudowania wnęki pod syfon. Jeżeli nie jest to realne, należy zastosować brodzik kompaktowy, natomiast, gdy chcemy zachować dostęp do spodu brodzika, należy dobrać brodzik ze otwieraną osłoną. Jeśli nie mamy w łazience wanny, warto przeanalizować brodzik głęboki, zazwyczaj dostępny z siedziskiem – będzie to właściwe rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przenosi się bezpośrednio na wymiary danego brodzika, jednak układ oraz stylizacja zależy wyłącznie od twojego gustu oraz dodatkowego wyposażenia łazienki.