Basen ogrodowy, czyli rozrywka na upalne dni!

Basen ogrodowy to wspaniałe rozwiązanie dla osób, jakie niekoniecznie czują się wygodnie w tego rodzaju pomieszczeniach publicznych, a chciałyby jednak zadbać o osobiste zdrowie i sprawność lub ciężko znoszą wysokie temperatury.
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny na stelażu. Są to konstrukcję oparte na specjalistycznym stelażu. Baseny takie są zdecydowanie największe, jednak zarówno najdroższe. Większe rodzaje basenów stelażowych posiadają również opcję dodania filtrów lub podgrzewaczy wody. Ceny tego rodzaju basenów także wynoszą od kilkuset to kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej bezpieczne są baseny na stelażach, ale równomiernie ich cena jest również wyższa. Mają one duże rozmiary, więc należy dokładnie zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Aby ograniczyć wydatki powiązane z utrzymaniem prawidłowej temperatury wody, ustawiamy basen w miejscu nasłonecznionym. Sama woda natomiast nie wystarczy, żeby malec się nie nudził. Zatem warto kupić od razu zabawki dedykowane do kąpieli. Jest to nie tylko standardowa gumowa kaczka, lecz także różne statki oraz łódki (także takie z silnikiem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące oraz dużo innych. Montaż basenu wraz z przymocowaną do basenu instrukcją nie sprawia poważniejszych kłopotów. Dwóch sprawnych mężczyzn jest w stanie go postawić w przeciągu kilku – kilkunastu godzin. Przed montażem należy przygotować podłoże. Idealnie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu umożliwią nam użytkowanie z nich w dowolnym momencie, bez tłumów ogarniających publiczne pływalnie, w harmonii i spokoju z grupą bliskich twarzy lub najbliższą rodziną. Zbiornik na stałe umiejscowiony na terenie nieruchomości zdecydowanie zwiększa też jej cenę ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania lokalu, możemy uzyskać za niego znacznie lepszą cenę. Aktywność ruchowa to najskuteczniejsza forma utrzymania dobrej formy. Każdy wie, że pływanie jest najefektywniejszą metodą rehabilitacji dla serca, kręgosłupa a także stawów. Podczas kąpieli w basenie należy także myśleć o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, gdy są w otoczeniu wody. Nie zakładaj natomiast, iż dziecko, jakie potrafi już pływać, nie jest narażone na niebezpieczeństwo utonięcia. Obowiązkiem osoby dorosłej jest stałe monitorowanie i pilnowanie dziecka znajdującego się w wodzie albo w jej otoczeniu.

Basen dla dzieci stał się w ostatnich latach obecny w prawie każdym ogrodzie. Ceny tych sprzętów są tak różne, iż można wybierać między basenami kosztującymi kilkaset złotych i strukturami, jakich cena dochodzi do kilkunastu tysięcy.
Jeżeli będziemy pamiętać o kryciu basenu na noc to skutecznie ograniczymy nie tylko koszty ogrzewania, ale również ubytki wody na skutek parowania. Zwykle do przykrywania stosuje się niedrogie folie słoneczne, tkaniny PCV bądź żaluzje. Co ważne, te ostatnie są bardzo wytrzymałe i bezpieczne, ponieważ po takiej pokrywie może poruszać się nawet osoba dojrzała. Alternatywą są pokrycia z lekkich płyt poliwęglanowych oraz fachowe balony napełnione powietrzem. Konieczne wyposażenia basenowe stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto także pomyśleć o akcesoriach zwiększających komfort kąpieli – stopniach czy trampolinach a także oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele. Filtr do większych zbiorników ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po umyciu zbiornika, wypełnić go powtórnie. Warto też zaopatrzyć się w sieć, pozwalającą na wyławianie nieczystości z basenu, np. Owadów lub liści. Potrzebny jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, wysysa brud z dna basenu. Raz na jakiś czas powinniśmy też oczyszczać wodę w basenie. W supermarketach są dostępne specjalne środki tlenowe -filtrują one wodę a także, co ważne, nie powodują przykrego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy powinno się przykrywać, aby nie trzeba go było częstokroć sprzątać. Folia pęcherzykowa ułatwia też utrzymać dosyć wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza aniżeli zadaszenie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej zwijania – w sumie parę tysięcy złotych.