Aranżacja balkonu – zobacz porady fachowców!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na doniczki lub wybrać ceramikę, jaka prezentuje się geometrycznie, a w dodatku jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla kondycji kwiatów balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto także wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę światła na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można atrakcyjnie oświetlić tworzą czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące albo na stałe zamontować kinkiety. Niezwykle znanym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z czasów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Niezwykle istotnym aspektem aranżacji tarasu czy balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od upodobania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, ponieważ są niekorzystne dla zwierząt, a żaden z mieszkańców nie umie odzwyczaić kota gryzienia roślin doniczkowych.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich atrakcyjność i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle funkcjonalną i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, następnie za pomocą młota i dłuta ostrożnie stłuc kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem bardzo istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze rozważyć.